investor - онтологија

вложувач повеќе

мн. вложувачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што вложува, обично пари, средства и сл.
Употреба: Економија

инвеститор повеќе

мн. инвеститори
Вид збор: Именка, машки род
Лице или организација, претпријатие што инвестира во нешто.
Албански: investitor
Употреба: Економија