interference - онтологија

интерференција повеќе

мн. интерференции
Вид збор: Именка, женски род
Пренесување на својствата на еден јазик во друг.
Албански: interferencë
Употреба: Лингвистика
Попречување на радио-сигнал предизвикано од мешање на други бранови.
Албански: interferencë
Употреба: Физика

плеткање повеќе

мн. плеткања
Вид збор: Именка, среден род
Плеткање во работите.
Албански: përzierje, ngatërres
Употреба: Преносно значење