inside - онтологија

внатре повеќе

Вид збор: Прилог
За правец - кон внатрешноста на нешто.

внатрешнина повеќе

Види и: внатрешност (ж.)
мн. внатрешнини
Вид збор: Именка, женски род
внатрешност

внатрешност повеќе

(едн.) внатрешноста
Вид збор: Именка, женски род
внатрешен
Албански: brendësi

одвнатре повеќе

Вид збор: Прилог
Од внатрешната страна, од внатрешноста на нешто.

однатре повеќе

Вид збор: Прилог
Од внатрешната страна.
од внатрешноста

утроба повеќе

мн. утроби
Вид збор: Именка, женски род
Длабоката внатрешност на нешто.
Албански: brendësi
Употреба: Преносно значење