inquisitor - онтологија

инквизитор повеќе

мн. инквизитори
Вид збор: Именка, машки род
Член на инквизицијата.
Албански: inkvizitor
Употреба: Историја
Груб, престрог човек.
Албански: inkvizitor
Употреба: Преносно значење