influx - онтологија

дотек повеќе

мн. дотеци
Вид збор: Именка, машки род
(едн.) Тоа што се добива, што пристига.
Албански: hyrje, derdhje
Употреба: Економија , Преносно значење

прилив повеќе

мн. приливи
Вид збор: Именка, машки род
Надоаѓање, наплив на нешто (чувства, сила).
Албански: flakje
Употреба: Преносно значење
нараснување, зголемување, натрупување
Албански: grumbullim
Употреба: Преносно значење