inertia - онтологија

инерција повеќе

(едн.) инерцијата
Вид збор: Именка, женски род
Својство на телото да ја задржи својата состојба на мирување или на рамномерно праволиниско движење.
Албански: inercion
Употреба: Физика
неподвижност, мрзливост, нееластичност
Албански: amulli
Употреба: Преносно значење