incense - онтологија

темјан повеќе

(едн.) темјанот
Вид збор: Именка, машки род
Бела ароматична смола која со палење дава пријатен мирис и чиј дим има дезинфиционо дејство и се користи во христијанската литургуја.
Латински: Olibanum
Употреба: Црковен термин
Примери:
Кади се со темјан.