incapacitate - онтологија

онеспособи повеќе

онеспособат
Вид збор: Глагол, свршен
(се онеспособи) Стане неспособен (за работа).
Албански: paaftësoj

расипе повеќе

расипат
Вид збор: Глагол, свршен
Сосипе, уништи некого физички или морално.
Албански: shkatërroj

уништи повеќе

уништат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи неспособен за понатамошна работа.
Албански: paaftësoj, prish
Употреба: Преносно значење