impoverished - онтологија

осиромашен повеќе

Види и: осиромаши (св.)
осиромашени
Вид збор: Придавка
(глаг. прид.) осиромаши
Албански: varfëruar
Употреба: Економија
Примери:
Ние овде не зборуваме за осиромашена земја која нема ресурси.