impetus - онтологија

двигател повеќе

мн. двигатели
Вид збор: Именка, машки род
Тој или тоа што е движечка сила во развитокот, во успехот на нешто во дадена област.
Албански: impuls, stimul
Употреба: Преносно значење

замаец повеќе

мн. замајци
Вид збор: Именка, машки род
Нешто што одржува во движење.

полет повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
подем
Албански: zhvillim
Употреба: Преносно значење