idyll - онтологија

идила повеќе

мн. идили
Вид збор: Именка, женски род
Поетска творба што го опишува мирниот, спокоен живот на луѓето, животот исполнет со задоволства што ги дава природата, недопрена од цивилизацијата, пасторалниот живот.
Албански: idilë
Употреба: Литература
Среќен, безгрижен, хармоничен живот; слика на такви доживувања.
Албански: idilë
Употреба: Преносно значење