idiot - онтологија

идиот повеќе

мн. идиоти
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е малоумен, што страда од идиотизам.
Употреба: Медицина
глупак, будала
Употреба: Разговорно

малоумник повеќе

мн. малоумници
Вид збор: Именка, машки род
Умствено заостанато лице.