idealist - онтологија

идеалист повеќе

мн. идеалисти
Вид збор: Именка, машки род
Приврзаник на идеализмот.
Албански: idealist
Употреба: Филозофија
Тој што има идеали, што мечтае за совршенство, што се стреми кон возвишени и благородни цели.
Албански: idealist
Добронамерен, наивен, непрактичен човек.
Албански: idealist
Употреба: Преносно значење