ibis - онтологија

ибис повеќе

мн. ибиси
Вид збор: Именка, машки род
Птица од родот на штрковите со долг, црн подвиткан клун и со бели пердуви по телото, која старите Египќани ја сметале за света птица.
Латински: Ibis religiosa
Употреба: Зоологија