hunchback - онтологија

грпка повеќе

мн. грпки
Вид збор: Именка, женски род
Неприродна искривеност на грбот, обично како последица од болест.
Албански: xhungë, gërbë, gungaç
Употреба: Медицина

камбур повеќе

Вид збор: Именка, машки род
грбавец
Турски: kambur
Употреба: Разговорно

камбурест повеќе

камбурестиот
Вид збор: Придавка
грбав
Употреба: Разговорно