humus soil - онтологија

родница повеќе

мн. родници
Вид збор: Именка, женски род
Земја што дава добар род, родна земја.
Албански: tokë humus
Употреба: Земјоделство

црнозем повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Плодна темна земја богата со органски материи.
Употреба: Земјоделство