honeycomb cell - онтологија

сот повеќе

мн. сотови
Вид збор: Именка, машки род
Восочна ќелијка што ја прават пчели и во која се чува мед.
Употреба: Земјоделство

ќелија повеќе

мн. ќелии
Вид збор: Именка, женски род
Окце во сот - ќелија во пчелино саќе.
Албански: huall