hog - онтологија

змеј повеќе

мн. змејови
Вид збор: Именка, машки род
Ненаситен, лаком, граблив човек.
Албански: pangopur
Употреба: Преносно значење

ламја повеќе

мн. ламји
Вид збор: Именка, женски род
Тој што е алчен и ненаситен.
Албански: dragon, i pangopur
Употреба: Преносно значење

нагрсти повеќе

(се) нагрстат
Вид збор: Глагол, свршен
Напечали, заработи, дојде до многу пари и др.