hit - онтологија

пернување повеќе

Вид збор: Именка, среден род
удирање
Примери:
Едно пернување.

погодок повеќе

мн. погодоци
Вид збор: Именка, машки род
Удар во целта при гаѓање.
Албански: goditje

ргнување повеќе

Вид збор: Именка, среден род
удар
Употреба: Разговорно

фукање повеќе

Вид збор: Именка, среден род
удирање, мување
Албански: goditje

хит повеќе

мн. хитови
Вид збор: Именка, машки род
голем успех
Употреба: Разговорно
Примери:
Песната стана голем хит.