highrise - онтологија

висококатница повеќе

мн. висококатници
Вид збор: Именка, женски род
Зграда со многу катови.

многукатница повеќе

мн. многукатници
Вид збор: Именка, женски род
Висока зграда со многу катови.

солитер повеќе

мн. солитери
Вид збор: Именка, машки род
Во градежништвото - висока куќа, облакодер, обично осамен.
Албански: soliter, ndërtesë
Употреба: Архитектура и градба