highness - онтологија

височество повеќе

мн. височества
Вид збор: Именка, среден род
Титула на член на царско, на кралско семејство, со дополнување Ваше, негово и слично при обраќање од почит.

пресветлост повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Титула на великодостојник.