high tide - онтологија

плима повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Периодично повишување на нивото на водата во езерата, морињата и океаните предизвикано од привлечното дејство на Месечината.
Српски: плима Албански: baticë
Употреба: Географија , Дијалектен збор

прилив повеќе

мн. приливи
Вид збор: Именка, машки род
Периодично повишување на нивото на водата во езерата, морињата и океаните предизвикано од привлечното дејство на Месечината.
Албански: kulm batice
Употреба: Географија