heroin - онтологија

хероин повеќе

(едн.) хероинот
Вид збор: Именка, машки род
Силно наркотично средство што се добива од морфиум.
Употреба: Медицина , Правда
Примери:
Причина за смртта била употреба на преголемо количество на алкохол и хероин.