herbalist - онтологија

билјарка повеќе

мн. билјарки
Вид збор: Именка, женски род
Таа што собира и продава билје.
Албански: grua që mbledh dhe shet barishte
Употреба: Народна поезија
Таа што лекува со билје.
Албански: ajo që mjekon me barishte
Употреба: Медицина , Народна поезија

билкар повеќе

мн. билкари
Вид збор: Именка, машки род
Собирач и трговец на билки.
Албански: herbalist
Употреба: Ботаника
Тој што лекува со билки.
Албански: herbalist
Употреба: Медицина

тревар повеќе

мн. тревари
Вид збор: Именка, машки род
Човек што ги познава тревките, собира и лечи со тревки.