heating - онтологија

греен повеќе

Види и: грее (св. и несв.)
грејни
Вид збор: Придавка
(глаг. прид.) грее

греење повеќе

(едн.) греењето
Вид збор: Именка, среден род
(глаг. им.) грее
Албански: nxehje, ngrohje
Производство на топлина за греење, систем на греење.
Албански: nxehje, ngrohje

огревен повеќе

огревниот
Вид збор: Придавка
Што служи за огрев.

усвитување повеќе

Вид збор: Именка, среден род
загревање
Албански: skuqje, nxehje
Примери:
точката на усвитувањето.