heathen - онтологија

неверник повеќе

мн. неверници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што не е верник, што не верува.
Албански: i pafe, ateist

ќафир повеќе

Вид збор: Именка, машки род
неверник, ништоверец
Турски: kâfir
Употреба: Архаизам