headquarters - онтологија

генералитет повеќе

мн. генералитети
Вид збор: Именка, машки род
Седиште на генералите, главна командантура на војската.
Албански: shtab i përgjithshëm
Употреба: Воен термин

централа повеќе

мн. централи
Вид збор: Именка, женски род
Средишна служба на установа, претпријатие.
Албански: seli, zyrë qendrore
Употреба: Економија