happy - онтологија

празничен повеќе

празничниот
Вид збор: Придавка
Што е свечен, расположен, радосен.

рајски повеќе

рајска
Вид збор: Придавка
среќен, безгрижен

ризикарен повеќе

ризикарна
Вид збор: Придавка
среќен
Употреба: Архаизам
Примери:
Ризикарна жена

светол повеќе

светли
Вид збор: Придавка
Кој изразува радост, среќа.

сладок повеќе

слатки
Вид збор: Придавка
Исполнет со задоволство, среќа, радост.
Албански: i ëmbël
Употреба: Преносно значење

среќен повеќе

среќни
Вид збор: Придавка
Кој има или испитува среќа, радост; што изразува среќа, радост.

честит повеќе

честити
Вид збор: Придавка
При честитање за нешто.
Албански: gezuar