grumbler - онтологија

кенкало повеќе

мн. кенкала
Вид збор: Именка, машки род
Лице што постојано, често кенка, плаче без причина.
Употреба: Разговорно

манџија повеќе

мн. манџии
Вид збор: Именка, машки род
Лице што наоѓа мани, пребирлив човек.
Турски: mana