ground - онтологија

земја повеќе

мн. земји
Вид збор: Именка, женски род
(едн.) Површината на која некој или нешто се наоѓа, се допира до неа или се движи по неа.
Албански: terren

основа повеќе

мн. основи
Вид збор: Именка, женски род
Долната страна на геометриска слика или тело.
Албански: baza
Употреба: Математика

тло повеќе

(едн.) тлото
Вид збор: Именка, среден род
почва
Српски: тло
Употреба: Дијалектен збор