ground - онтологија

вземји повеќе

вземјат
Вид збор: Глагол, свршен
Спои со земја.
Употреба: Технологија

втемели повеќе

втемелат
Вид збор: Глагол, свршен
Постави темели на нешто; основа нешто.
Албански: vë themel

заземји повеќе

заземјат
Вид збор: Глагол, свршен
Сврзе електричен апарат со земјата, направи заземјување.
Употреба: Технологија

заринка повеќе

заринкаат
Вид збор: Глагол, свршен
(се заринка) Навлезе, се забоде во нешто.
Албански: depërtoj

земја повеќе

мн. земји
Вид збор: Именка, женски род
(едн.) Површината на која некој или нешто се наоѓа, се допира до неа или се движи по неа.
Албански: terren

мелен повеќе

Види и: меле (несв.)
мелени
Вид збор: Придавка
(глаг. прид.) меле
Употреба: Гастрономија

основа повеќе

мн. основи
Вид збор: Именка, женски род
Долната страна на геометриска слика или тело.
Албански: baza
Употреба: Математика

тло повеќе

(едн.) тлото
Вид збор: Именка, среден род
почва
Српски: тло
Употреба: Дијалектен збор