grave - онтологија

гроб повеќе

мн. гробови
Вид збор: Именка, машки род
Ископана дупка во која се погребува мртовец.
Албански: varr, vorr

дупка повеќе

мн. дупки
Вид збор: Именка, женски род
гроб
Албански: gropë, varr
Употреба: Преносно значење , Разговорно