gout - онтологија

костобол повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Болест на коските и на зглобовите предизвикана од лош метаболизам и таложење мочна киселина во ткивото.
Употреба: Медицина

подагра повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Болест на зглобовите и вените на нозете или на рацете.
Употреба: Медицина