gold - онтологија

злато повеќе

(едн.) златото
Вид збор: Именка, среден род
Благороден метал со жолта боја.
Латински: Aurum (Au) Албански: ar, flori
Употреба: Хемија

златце повеќе

Види и: злато (ср.)
мн. златца
Вид збор: Именка, среден род
злато
Албански: ari
Употреба: Деминутив