godfather - онтологија

крсник повеќе

мн. крсници
Вид збор: Именка, машки род
кум

кум повеќе

мн. кумови
Вид збор: Именка, машки род
Во христијанството, тој што го држи детето при крштевање, што му дава име на детето; што прв го потстрижува детето.
Албански: kumbar
Употреба: Црковен термин

кумашин повеќе

мн. кумашини
Вид збор: Именка, машки род
кум
Албански: kumbar

кумашинче повеќе

мн. кумашинчиња
Вид збор: Именка, среден род
кумашин
Албански: prindi i fëmiut të pagëzuar nga kumbari
Употреба: Деминутив

кумува повеќе

кумуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Учествува на венчавка или крштавање како кум.
Албански: bëj kumbari

нунко повеќе

мн. нунковци
Вид збор: Именка, машки род
кум