go between - онтологија

кодош повеќе

мн. кодоши
Вид збор: Именка, машки род
Посредник при женидба или мажачка.
Турски: godoş Албански: mësit, shkues
Употреба: Дијалектен збор , Разговорно

кодоши повеќе

кодошат
Вид збор: Глагол, несвршен
Посредува при женидба или мажачка.
Албански: bën mësitni, ndërmjetëson
Употреба: Дијалектен збор , Разговорно