glue - онтологија

долепи повеќе

Види и: лепи (несв.)
долепат
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши со лепењето.
Албански: ngjit, lidh

желатин повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Смеса што се добива со варење на одредени делови од животинско потекло (коски, кожа) и којашто служи за лепење.
Албански: xhelatinë

залепи повеќе

залепат
Вид збор: Глагол, свршен
(се залепи) Се приближи, се допре, се припои до (кон/за) некого или нешто.
Албански: ngjis
Употреба: Преносно значење

замк повеќе

мн. замкови
Вид збор: Именка, машки род
Лепило од смола.
Употреба: Архаизам

лепи повеќе

лепат
Вид збор: Глагол, несвршен
Спојува, поврзува нешто со лепило.
Албански: ngjit

лепило повеќе

мн. лепила
Вид збор: Именка, среден род
Густа материја што има својство да лепи.
Употреба: Хемија

туткал повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Вид лепило, најчесто за дрво.
Турски: tutkal

чириш повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Чевларско лепило.
Турски: çiriş
Употреба: Архаизам