gibe - онтологија

бреца повеќе

брецаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Пецка, навредува, префрлува нешто некому.
Албански: ngacmon

брецне повеќе

(се) брецнат
Вид збор: Глагол, свршен
Пецне, навреди некого, префрли нешто некому.
Албански: ngacmon, pickon
(се брецне) Се обрати со навреда некому.
Албански: ngacmon, pickon, ofendon

буцка повеќе

буцкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Бреца, поттикнува на расправија, се потсмева некому.
Албански: shpoti, tallje
Употреба: Преносно значење

каса повеќе

касаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Зајадува, навредува, боцка некого со зборови.
Албански: kafshoj, therrë
Употреба: Преносно значење

пецка повеќе

пецкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
боцка
Употреба: Разговорно