get stuck - онтологија

забатачи повеќе

забатачат
Вид збор: Глагол, свршен
(се забатачи) се заглиби
Албански: bie në baltë
Употреба: Разговорно

заглави повеќе

заглават
Вид збор: Глагол, свршен
Стави, вметне, втера нешто во положба од која тешко може да се извлече.
Албански: ngulis, bllokoj
(се заглави) Се вовлече, се пикне во нешто.
Албански: ngulitem
(се заглави) Се оневозможи движење, се создаде застој.
Албански: bllokoj

заглиби повеќе

(се) заглибат
Вид збор: Глагол, свршен
Пропадне, потоне во глиб, во кал и сл.
Албански: zhytem
Западне, попадне во незгода.
Албански: zhytem
Употреба: Преносно значење

закопа повеќе

закопаат
Вид збор: Глагол, свршен
(се закопа) Заглави, западне во непријатна ситуација.
Албански: ngul
Употреба: Преносно значење

зацапа повеќе

зацапаат
Вид збор: Глагол, свршен
(се зацапа) Се доведе во несакана положба.
Албански: mbetet
Употреба: Преносно значење