get closer - онтологија

згуши повеќе

згушат
Вид збор: Глагол, свршен
(се згуши) Стане близок, мил.
Албански: afrohem
Употреба: Преносно значење

подоближи повеќе

Види и: доближи (св.)
подоближат
Вид збор: Глагол, свршен
(се подоближи) Се доближи малку или уште малку до некого или до нешто.
Албански: afrohet

приближи повеќе

приближат
Вид збор: Глагол, свршен
Стигне при крај, до завршување некоја задача, замисла, цел.
Албански: afroj, mbaroj
Употреба: Преносно значење
Се намали времето до некој настан, наближи.
Албански: afroj