gesture - онтологија

гест повеќе

мн. гестови
Вид збор: Именка, машки род
Движење со телото, обично со раката.
Албански: gjest

знак повеќе

мн. знаци
Вид збор: Именка, машки род
Конвенционално движење, гест, со кој се покажува, се изразува нешто.
Албански: gjest