general - онтологија

генерал повеќе

мн. генерали
Вид збор: Именка, машки род
Висок офицерски чин, звање повисоко од полковник.
Албански: gjeneral
Употреба: Воен термин
Прв дел од полусложенките за високи офицерски чинови.
Албански: gjeneral
Употреба: Воен термин