gelatine - онтологија

желатин повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Проѕирна материја, обично во тенки ливчиња што се употребува во кулинарството, фотографијата и сл.
Албански: xhelatinë
Употреба: Гастрономија