gawp - онтологија

вргали повеќе

(се) вргалат
Вид збор: Глагол, несвршен
Зјапа, нападно гледа во нешто, во некого.
Албански: ngul sytë
Употреба: Разговорно

оѕвери повеќе

(се) оѕверат
Вид збор: Глагол, свршен
Погледне втренчено, нападно, исплашено, вознемирено.
Албански: shikon frikshëm

ококоли повеќе

Види и: ококори (св.)
(се) околат
Вид збор: Глагол, свршен
(се) ококори

ококори повеќе

окорат
Вид збор: Глагол, свршен
Широко отвори очи.
Албански: hap sytë, zgurdulloj
(се ококори) Се покаже со широко отворени очи.
Албански: zgurdulloj

таптиса повеќе

Вид збор: Глагол, свршен
(се) заблее, (се) занесе
Турски: tapmak
Употреба: Разговорно

џари повеќе

(се) џарат
Вид збор: Глагол, несвршен
се пули
Примери:
Се џареше во него.