gang - онтологија

банда повеќе

мн. банди
Вид збор: Именка, женски род
Толпа, група, дружина што врши злосторства.
Албански: bandë
Употреба: Правда

орда повеќе

мн. орди
Вид збор: Именка, женски род
Толпа, банда или непријателска војска која ограбува и прави злосторства.
Албански: hordhë, bandë
Употреба: Преносно значење

ордија повеќе

мн. ордии
Вид збор: Именка, женски род
Разбојничка банда; необуздана толпа.
Албански: bandë grabitës

чета повеќе

мн. чети
Вид збор: Именка, женски род
банда
Албански: bandë
Употреба: Правда