gamble - онтологија

комар повеќе

мн. комари
Вид збор: Именка, машки род
Различни видови хазардни игри, игри за пари.
Турски: kumar Албански: kumar
Употреба: Архаизам

коцка повеќе

мн. коцки
Вид збор: Именка, женски род
Игра на среќа за добивка во пари; хазардна игра.
Албански: zar, kumor