fur coat - онтологија

бунда повеќе

мн. бунди
Вид збор: Именка, женски род
Горна облека од крзно.

пелц повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Бунда од такво крзно.
Германски: Pelz Албански: pallto peliçe

ќурк повеќе

мн. ќуркови
Вид збор: Именка, машки род
Долга горна облека опшиена со крзно.
Турски: kürk

шуба повеќе

мн. шуби
Вид збор: Именка, женски род
Долга зимска облека а, поставена со кожа.