funnel - онтологија

инка повеќе

мн. инки
Вид збор: Именка, женски род
Направа во вид на конус, на врвот продолжен со цевка што служи за претурање течност во сад со тесен отвор.
Албански: hinkë
Тоа што личи на таа направа (звучник, кратер, дупка во земјата).
Албански: hinkë
Употреба: Разговорно

инче повеќе

Види и: инка (ж.)
мн. инчиња
Вид збор: Именка, среден род
инка
Употреба: Деминутив