funeral - онтологија

погреб повеќе

мн. погреби
Вид збор: Именка, машки род
Полагање на смртните останки во земјата.
Албански: varrim, funeral
Обред при закоп.
Албански: ritual funerali

погребен повеќе

погребни
Вид збор: Придавка
Што се однесува, што е наменет на погреб.