fuhrer - онтологија

фирер повеќе

мн. фирери
Вид збор: Именка, машки род
Титула на Адолф Хитлер, како апсолутен водач во нацистичка Германија.
Германски: Führer
Употреба: Историја
диктатор, апсолутист
Германски: Führer
Употреба: Политика , Преносно значење